Dźwigi są niekiedy wymagane przez prawo do eksploatacji nowego budynku.

Mar - 27 2013 | By mont

Dźwigi są niekiedy wymagane przez prawo do eksploatacji nowego budynku.

Choć przepisy budowlane nie zmuszają inwestora do zainstalowania windy w budowanym bloku, który posiada mniej niż cztery piętra to jednak, część z nich, ze względu na prestiż budynku, decyduje się na taki krok.

W efekcie zwiększa to standard samego mieszkania, bezpośrednio wpływając na jego cenę, szczególnie wtedy, gdy wśród sprzedawanych nieruchomości niewiele jest tego typu lokali.

Po wtóre, powiększa się krąg osób, chętnych na zakup lokali, na najwyższej kondygnacji. Jeśli jeszcze brak dźwigu nie przeszkadza klientom w pełni sprawnym, to już mozolna droga na trzecie, bądź czwarte piętro, będzie dużym wyzwaniem dla osoby starszej, o ograniczonej sprawności czy rodziców mających małe dzieci. Na koniec, obecność windy we współcześnie stawianym budynku, to jeden z wyznaczników, określający przynależność do zaawansowanej cywilizacji technicznej.

W dniu dzisiejszym, nie ma bowiem żadnych ograniczeń, może po za finansowymi, by w nowo zaprojektowaniu budynku, nie przewidziano instalacji pod windy. Oczywiście, ze względu na znaczne i stale utrzymujące się ceny lokali mieszkalnych, obecność dźwigu w bloku, w którym chcemy nabyć lokal, ma drugorzędne znaczenie. Korzystają z tego głównie deweloperzy, którzy tną koszty na wszystkim, co możliwe i na czym szczególnie nie zależy ich przyszłym klientom. Skutkuje to skrajną oszczędnością przestrzeni i brakiem tych kilku metrów, które są niezbędne do zbudowania szybu dla windy oraz funduszy na zakupu dobrej jakości dźwigu. Swoista krótkowzroczność inwestorów oraz samych kupujących, którzy w dokonując wyboru są w sile wieku, doprowadziła do patowej sytuacji. Spora część postawionych w ostatniej dekadzie domów mieszkalnych, górnolotnie nazywanych apartamentowcami, nie została wyposażona w tak podstawowy sprzęt, jak dźwigi osobowe. Zapewne w dłuższej perspektywie czasu, takie chore oszczędności, odcisną swe piętno na komforcie życia w źle zaprojektowanej przestrzeni. Brak dostępu do windy, odczują wszyscy mieszkańcy, wraz z upływającym czasem, wiekiem i związanym z nim pogorszeniem stanu zdrowia. Na koniec okaże się, że jedynym wyjściem, pozostanie wyprowadzka lub zamknięcie się w mieszkaniu, zlokalizowanego na ostatnich piętrach apartamentu, w którym zapomniano po co są windy.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.1534928, Długość geograficzna: 21.057008300000007

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 92 (ostatnio: 26.02.2018 20:50:18)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 28.06.2017 13:47:57)

Podlinkuj wpis:

You must be logged in to post a comment.