Chirurg Wrocław

Sie - 22 2018 | By mont

Chirurg Wrocław

Rozpoznanie stłuczenia mięśnia sercowego chirurg może postawić na podstawie mechanizmu urazu, seryjnych pomiarów aktywności enzymów sercowych, zmian w EKG oraz uzyskanych w dwuwymiarowej USG dowodów na wadliwe działanie ściany komory serca i płyn w worku osierdziowym. Do objawów chirurg zalicza zarówno częstoskurcz zatokowy, jak i liczne komorowe skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków, nietypowe zachowanie się odcinka ST i załamka T oraz zaburzenia przewodzenia, np. w postaci bloku prawej odnogi. Obszar stłuczenia mięśnia sercowego zachowuje się w taki sam sposób jak obszar zawału i podobnie też przebiega jego leczenie. Nie inaczej chirurg postępuje w powikłaniach, jakie odpowiadają następstwom zawału mięśnia sercowego. Zaburzenia przewodzenia czasem wymagają implantacji stymulatora.

Rzadko dochodzi do wstrząsu kardiogennego, jednak u niektórych pacjentów chirurg może będzie potrzebował okresowego zainstalowania balonu śródaortalnego w celu poprawy perfuzji mięśnia sercowego, który nie obumarł. Niekiedy potrzebna jest też doraźna operacja chirurgiczna z użyciem krążenia pozaustrojowego, zwłaszcza gdy doszło do rozerwania serca, szczególnie ściany tylnej i przegrody międzykomorowej, czy też do uszkodzenia zastawki.

Stłuczenie serca należy do najczęściej nierozpoznanych przyczyn śmierci po urazie klatki piersiowej. Dochodzi doń wskutek bezpośredniego ucisku na serce lub pod działaniem szybkiej deceleracji. Często towarzyszy mu złamanie mostka. W takiej sytuacji niestety bardzo często dochodzi do uszkodzenia prawej komory. Ból w klatce piersiowej, na który uskarża się przytomny pacjent, przypisuje się zwykle stłuczeniu ściany klatki piersiowej lub złamaniu żeber.


Ocena: 4,33/5 (3 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 51.1161001, Długość geograficzna: 17.0601547

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 20 (ostatnio: 25.05.2019 21:59:36)

Podlinkuj wpis:

You must be logged in to post a comment.